Farníček květen 2019

5. 5. 2019

Maria je "Potěšení zarmoucených", "Pomocnice křesťanů", "Matka dobré rady". Maria je vyvolená, blízká Bohu; ale ne jako bohyně, která žije v blaženosti své povznesenosti, nýbrž vším, čím je, je z milosti Kristovy. Křesťan si může být jistý její láskou. To znamená, že člověk může do její lásky přinést veškerou svou bídu, i tu zcela skrytou a němou, což je zcela nedocenitelné. Proto k ní trpící a potřební neustále vysílají své prosby, aby pomohla. Maria ale nepomáhá svou vlastní mocí, protože ani ona, ani světci nejsou nějakými pobočnými instancemi vedle Boha, které by působily z vlastní vůle a moci, oni za nás u Boha jen prosí. Svatí a Maria nezatemňují obraz Boha, naopak, odkazují na Boha jako nic jiného. Každý svatý je odrazem a obrazem Krista; v každém stejně se znovu uskutečňuje vtělení Boha, protože v něm bylo dosaženo to, čím by měl být každý člověk, totiž "další Kristus". Sama Marie se v Magnificat modlí: “Veliké věci se mnou učinil ten, který je mocný.” Pokračuje ale dále: “Proto mne budou blahoslavit všechna pokolení.” Můžeme při tom chybět? Proto nechť je připojena výzva, kterou my katolíci směřujeme k Marii. První část je vyňata z evangelia a neopakuje nic jiného než pozdrav, kterým Marii poctil anděl a Alžběta. Druhá část je připojena církví a prosí Marii o její mocnou přímluvu u Boha:  Buď zdráva, Marie, milostí zahrnutá, Pán s tebou. Požehnaná jsi mezi ženami (nade všechny ženy) a požehnaný plod tvého těla, Ježíš. Svatá Marie, matko Boží, pros za nás hříšné, nyní i v hodinu smrti naší. Amen. To, že lidé volají Marii nebo svaté kvůli přímluvě u Boha, není tím, že jim více důvěřují nebo od nich snad očekávají Boží pomoc. To by se neslučovalo s katolickou vírou. Naopak, Marie a svatí nám stojí nablízku jako pouzí lidé, jako stvoření, kteří jsou, jak věříme, již u Boha. Ale protože trvá přátelství mezi lidmi, kteří již došli k cíli, a námi, kteří jsme ještě na cestě, obracíme se k nim s prosbou o modlitbu. Vždyť tak jako každý křesťan shledává jako samozřejmé, že poprosí ostatní lidi o pomoc v modlitbě, tak prosíme o přímluvu Marii a svaté, kteří jsou u Boha. Láska a pomoc bližním v nebi nepřestávají! V mnohých situacích našeho života používá Bůh ostatní lidi, aby nám zprostředkoval svou lásku: rodiče, učitele... Proč ne tedy také svaté!? V tom se nikdo z nás Marii nevyrovná a nemůže vyrovnat. Mesiáš byl světu darován jedinkrát, a to provždy. Ale přece - každý z nás věřících může být plný Boha, plný Ducha Kristova. Každý z nás tedy může zcela reálně přinášet do světa, v němž žije, do života, který spoluvytváří, Boží plnost, Boží přítomnost a moc, Boží lásku. A tak se náš život může stát plodným podobně, jako byl život Mariin. Plodný ne už naší neuvěřitelnou výkonností, ale plodný Bohem, který v nás žije a působí. Tento svět není v podstatě chudý na výkonné pracovníky nebo na vynikající odborníky. Je ale značně chudý na Boží lidi. A to je tedy úkol, který je nám vlastní, který za nás křesťany nikdo nemůže na sebe vzít. Kéž ho nejenom s hlubokou vnitřní radostí přijímáme, ale také spolu s jeho matkou věrně následujeme. Požehnané dny doby velikonoční ve stále hlubším spojení s Kristem.

Na májové pobožnosti v květnu Vás srdečně zvu do Švihova každou středu a pátek, do Dolan každé úterý, do Měčína ve čtvrtek a do Chudenic v sobotu před mší svatou.

Ze sbírky na Svatou zemi naše farnost odeslala 3563,- Kč. Za všechny příspěvky srdečné „Bůh zaplať“. V neděli 26. května se bude konat mimořádná sbírka na pomoc křesťanům na Blízkém východě.

Setkání dětí naší farnosti a okolí proběhne 10. května od 19:00 hod. a 11. května od 9:00 hod. na faře ve Švihově. Srdečně Vás zveme, P. Tomasz i S. Gonzaga.

Den matek - v neděli 12. května v 10:10 hod. bude sloužena bohoslužba za všechny matky živé a zemřelé z naší farnosti v Dolanech. Srdečně Vás zvu.

Poutní bohoslužby ke cti sv. Jana Nepomuckého:

18. května v 10:00 hod. v Nedanicích a v 15:00 hod. ve Lhovicích

19. května v 10:10 hod v Ježovech.

Bohoslužba v Dolanech se 19. května ruší, děkuji za pochopení.

Noc kostelů-24. květnav kapli na hradě ve Švihově i v kostele Sv. Václava, podrobné informace najdete na nástěnce.

Poutní bohoslužba v kapli Nejsvětější Trojice v Chlumské bude sloužena 25. května v 15:00 hod. Tento den se ruší mše sv. v Chudenicích. Srdečně zvu.

Slavnost Nanebevstoupení Páně - 30. května – srdečně Vás zvu do měčínského kostela. Od 17:00 hod. bude májová pobožnost a od 17:30 hod. mše svatá.

Svátek Navštívení Panny Marie  - mše  sv. v hradní kapli ve Švihově bude sloužena v pátek 31. května v 18:00 hod.

Setkání dětí  naší farnosti a okolí (zakončení výuky náboženství v tomto školním roce) proběhne 8. června od 9:00-12:00 hodin na faře ve Švihově.

Slavnost seslání Ducha Svatého a zároveň konec velikonoční doby budeme prožívat v neděli 9. června.  Mše sv. v 8:30 hod. ve Švihově, v 10:10 hod. v Dolanech, v 12:00 hod. ve Vřeskovicích.  Tento den bude probíhat také sbírka na diecézi.

Farní výlet-6. července-Svatá Hora u Příbrami. Přihlášky do 20. června. Email: farnost.svihov@bip.cz nebo 732 540 052.